Puskás Anikó írása, beszélgetés Bánfalvi Eszterrel
A színésznő 2007-ben végzett Novák Eszter és Ascher Tamás „kísérleti” zenés osztályában. A végzés után az elhelyezkedés még egy ilyen kiváló ajánlással sem volt zökkenőmentes: a frissen végzett évfolyamból – beleértve Máté Gábor osztályát is – csak néhány fiatalnak kínáltak szerződést. Eszter a megélhetés miatt pultos-felszolgálóként dolgozott napi 12-14 órában, de a színháztól sem távolodott el. Osztálytársaival megalapították a HOPPart Társulatot, amely mostanra az egyik legkedveltebb alternatív társulatok egyike lett – de ne szaladjunk ennyire előre!
Alföldi Róbert 2008-ban hívta meg Esztert a Nemzeti Színház társulatába. Ne higgyük, hogy a színész-direktor zsákbamacskát vett: több darabban – Varázsfuvola, Tovább is van – látta korábban a tehetséges színésznőt. Első „nemzetis” szerepét a Vassza Zseleznova / A kivétel és a szabály című előadásban kapta, Zsótér Sándor rendezésében. A 2009-es év pedig rögtön két főszerepet is hozott. Júliusban a valaha volt legfiatalabb Gertrudisként debütált Katona József Bánk bánjában, olyan neves színésznőket követve a színpadon, mint Jászai Mari, Sulyok Mária, Ronyecz Mária vagy Pásztor Erzsi. Az Ármány és szerelem ősbemutatója október végén volt, Eszter a főhősnő, Lujza bőrébe bújt.
Azt azért fontos megjegyezni, hogy ez a Bánk bán nem sztereotíp figurákat felvonultató múzeum: a szereplők egytől egyig fiatalok, és ez a momentum az egyik legfontosabb eszköz a célhoz: befogadhatóvá tenni egy eredetileg 13. századi történetet a mai fiatalok számára is.
Eszter kiskorában csellózott néhány évig, és a főiskola vége felé döcögve elkezdte feleleveníteni a régi emlékeit. Úgy alakult, hogy mostanában a színpadon is tudja kamatoztatni „tudását”. Újabban a rendezők elkezdték használni a színész más képességeit is, és ezt nagyon jónak tartom – mondja. – Csellózom picit az Ármány és szerelemben, a Jó estét nyárban és a Chicagóban is. Szerintem a színház egyáltalán nem független a zenétől és a mozgástól. Egyszerűen elképzelhetetlen nélküle.
A színház és a zene mellett mindennapjai része volt a karate is. Éppen ezért kellemes felkérés volt a Kiscsillag Örökké szívembe zártalak című videoklipje, amelyben a színésznő egy (meglehetősen dögös) bokszolót alakít.
Az idei évad rengeteg munkát tartogat Eszter számára: jelenleg nyolc nemzetis darabban játszik párhuzamosan, és már folynak a májusban színpadra kerülő Az ember tragédiájának próbái is. Havonta párszor azért adódik olyan alkalom, amikor csodával határos módon – és persze a precíz szervezésnek köszönhetően – a HOPPart csapata is össze tud jönni. Ilyenkor, általában késői kezdéssel játsszák saját darabjaikat: a Korijolánuszt, a Halálkeményt, A kisvakondot. Vagy a Chicagót, amely a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) versenyprogramjába is bekerült.
A fiatal színésznőt a jobbnál jobb filmszerepek is rendre megtalálják. A 2009 végén bemutatott, nagy sikerű Poligamyban Csányi Sándor egyik Lilláját alakította. Tavaly nyáron forgott Török Ferenc Isztambul című filmje; a részben Budapesten, részben a legnagyobb török városban játszódó film egy értelmiségi család széteséséről szól. A főhősnőt több évtizednyi házasság és két gyermek felnevelése után elhagyja a férje egy fiatal tanítványáért; ezt a lányt játssza Eszter. A filmet várhatóan 2011 második felében mutatják be a hazai mozikban.
Ugyancsak tavaly, ősszel készült az Éji séták és éji alakok című tévéjáték, az 50 perces művet december 27-én mutatta be a Magyar Televízió. Miklauzic Bence, Eszter jó barátja több Mikszáth-novella összegyúrásával készítette el filmjét, amely egy újságíró és egy öngyilkosságra készülő férfi találkozását meséli el. A novellafüzérben Mikszáth egyes szám első személyben ír, az adaptációban ezt a karaktert – Rikner Mihályt, a Pesti Hírlap szerkesztőjét – Fenyő Iván alakítja. Rikner egy éjszaka találkozik lapja egykori szedőjével, Gimey Jánossal, aki a Lánchídról leugorva akart véget vetni életének. A férfit ugyanis megharapta egy veszett kutya – érzi, elhatalmasodóban van rajta a betegség, és fél, hogy kárt tehet saját lányában (őt alakítja Eszter). A szedő ajánlatot tesz Riknernek: ha meghívja őt vacsorára, végignézheti és megírhatja utolsó éjszakáját.
Az Éji séták és éji alakok már a második közös munkája a Miklauzic-Bánfalvi párosnak. Két éve forgatták, de csak most tavasszal mutatják be a hazai mozikban A zöld sárkány gyermekei című nagyjátékfilmet. A történet egy ingatlanügynök, egy kínai férfi és egy pizzafutárlány különös találkozását meséli el. Noha az alkotás itthon még nem látható, már számos neves külföldi fesztiválra kapott meghívást: tavaly októberben a Pusani és a Varsói, idén márciusban pedig a Szófiai Filmfesztivál rangos versenyprogramjába is bekerült. A hazai premier – a szokásos, zártkörű vetítésektől eltérően – igazi különlegességnek ígérkezik: április 5-én este egyszerre három teremben játsszák a Corvin moziban a filmet, amire bárki válthat jegyet.
Hosszasan beszélgetünk, de Eszter még mindig elemében van. Hiába, az ember pont így képzel egy fiatal nőt, aki a hobbijának él. Bár az az érzésem, a színház neki nem csupán hobbi, jóval több annál: igazi szerelem.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.