2014. október 15. 14:29 - Narancs Karamell

Sértődött búcsúüzenetekben veszett össze Gyurcsány és az MSZP

Az MSZP nyilatkozatokban szakított a DK-val, mire a DK viszontüzenetben közölte: akkor ők is eszerint politizálnak majd.

Egymás kirúgásává fajult a választások estéjén indult baloldali üzengetés: miután  Tóbiás József MSZP-elnök vasárnap közölte, hogy „Az MSZP nem kér Gyurcsány hatalmi, vezérelvű politikájából”, szerdán

  • Baja Ferenc, az MSZP Szocialista Platformjának elnöke,
  • Koltai Dénes, a párt Baloldali Tömörülés Platformjának vezetője és
  • Fekete Zoltán, az MSZP Népi Platformjának elnöke
jelentette be, hogy "az MSZP négy platformja szerint véget ért a baloldali pártok közötti összefogás időszaka, így

nem is tartják szükségesnek a pártok közötti fúziót,

 

a párt országos elnökségét pedig arra kérik fel, hogy szabadítsa ki a baloldalt abból a csapdából, ahova Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök kényszerítette". Az állásfoglalással egyetértett a Harmadik Hullám Platform is.

A Demokratikus Koalíció (DK) erre reagálva közleményt adott ki arról, hogy „a DK tiszteletben tartja, hogy az MSZP felmondta az együttműködést”.
„A Demokratikus Koalíció megértette Tóbiás József MSZP-elnök és a szocialista párt platformjainak nyilatkozatait, miszerint a Magyar Szocialista Párt befejezte az együttműködés politikáját. Döntésüket a jelenlegi helyzet félreértésének gondoljuk, de tiszteletben tartjuk.
A DK politikájának további alakításában az MSZP döntését figyelembe vesszük.
Baloldali üzengetés:

MSZP-s az Együttről: „A médiapártok nem tudnak sokáig talpon maradni”

 

Az MSZP balraátra készül, akinek nem tetszik, mehet. A DK továbbra is együttműködésről beszél, az Együtt „a baloldal megújításán” dolgozik. Lekerült a szájkosár, indul az üzengetés.

 

Vasárnap este az MSZP elnöke, Tóbiás József Gyurcsány Ferencnek szólt be („az MSZP nem kér Gyurcsány hatalmi, vezérelvű politikájából”), aki viszont üzent a pódiumról például az MSZP-elnökségnek („Azok tévedtek, azok hibáztak, akik nem mertek felsorakozni egy igaz demokrata, tisztességes ember mögött, ezzel elvettek tőle pár szavazatot, és minden bizonnyal emiatt lett Budapesten alacsonyabb a részvétel, mint vidéken.”). Gyurcsány az Együtt-PM-nek is odacsípett, mikor azt mondta, csak négy országos párt van. A Fidesz, a Jobbik az MSZP és a DK.

Horváth Csaba volt szocialista főpolgármester-jelölt is Szigetvári Viktornak üzent: szerinte az Együtt által erőltetett koordinált indulás megbukott.

Szigetvári a koordinált indulást pedig továbbra is jónak tartja. Szerinte aki erre fogja a a kudarcot, az a sikert nem tudja megmagyarázni. Nem ezen, hanem a mozgósításon múlt a fővárosi eredmény. Meg azon, ami a főpolgármester-jelölt körül történt. Arra sem reagált, hogy ők ne lennének országos párt. A közgyűlési eredmény lett „a negatív meglepetés”, amúgy értékelése szerint tisztes eredményt értek el. A tisztújítás fel sem merült.

 

A PM marad szövetséges, a hátából már kihúzták a kést, amely Bokros nem támogatása miatt került oda.

„Tarlós legyőzése nem azon múlt, hogy mit érzett Szigetvári a hátában” – reagált Szabó Tímea, a PM társelnöke. A megyei eredmények ellenére szerinte az Együtt országos párt, bár „kár lenne ezt hatalmas győzelemként megjeleníteni.”


Hogyan tovább, baloldal?

 

Amíg nincs új választás, nem kell együttműködni - válaszolta a VS.hu kérdésére Szigetvári Viktor.

„Mit tudom én” – reagált kapásból arra a kérdésre, 2018-ban lesz-e együttműködés. Azután finomított: amíg ilyen a választási rendszer, addig van felelősségük abban, hogy egyéniben együttműködjenek. „A durcázásnak nincs értelme.”

A PM már áprilisban is nehezen nyelte le, hogy Gyurcsányt bevették. Egy hétfői sajtótájékoztatón is rákérdeztek Szabó Tímeánál, lesz-e olyan párt, amelyikkel nem kellene a jövőben együttműködni. „Az attól függ” – felelte Szabó, aki bár konkrét nevet nem mondott, de eléggé körülírta Gyurcsány Ferencet azzal, hogy „nem akar visszanyúlni az elmúlt 24 év olyan politikusaihoz, akikről a választók kimondták, nem akarják az ország élén látni őket”.

Az MSZP elnöke, Tóbiás József vasárnap este azt is mondta, „vége a rossz kompromisszumoknak”. Ez persze nem azt jelenti, hogy soha többet senkivel nem fognak össze. „Programalapon nincs kizárva az együttműködés” – magyarázta Gőgös Zoltán, a párt elnökhelyettese. Olyan osztozkodás nem lesz, mint amilyen most volt. Az együttműködéshez persze el kell fogadni az MSZP értékrendjét: most állnak át egy karakteres baloldali politizálásra.

Ezt természetesen előbb az MSZP-nek is el kell fogadnia: az erről határozó párttanács várhatóan decemberben ülésezik. Bár a „karakterisztikusan baloldali pártot” Mesterházy Attila korábbi pártelnök már jó három éve meghirdette.

„A kisemberrel foglalkozó politika kell, mint Horn Gyula idején. Azzal kétszer nyertünk választást” – érvelt Gőgös. Akinek nem tetszik a balraát, visszavonulhat, vagy találhat magának más terepet – üzente az elnökhelyettes. Vannak viszont a pártban olyanok, akik másképp képzelik. Kérdés, ebből mi lesz.

A jövőbeni együttműködést firtató további kérdéseket Gőgös azzal zárta le, ‘18 még olyan messze van, ha már most elkezdenek ezzel foglalkozni, megint nagyon rossz úton járnak.

„A baloldalon egy párt van, úgy hívják, MSZP” – mutatott utat több vezető politikus is. Arra a kérdésre, hogy a megyei eredmények után mennyire tartják még tényezőnek az Együtt-PM-et, Gőgös Zoltán azt mondta, „a médiapártok nem tudnak sokáig talpon maradni”. Itt nemcsak az Együttre, hanem az LMP-re is gondolt.

A DK kitart

 

A DK elnöke, Gyurcsány Ferenc egy választás előtti háttérbeszélgetésen azt fejtegette, „fékezett habzású verseny lesz a baloldali pártok között”. Már a választási kampányban bedobta az egységes, demokratikus pártunió gondolatát, amelyért a többiek – finoman szólva – nem lelkesedtek. A DK kitart. Varju László pártigazgató szerint a Fidesz által létrehozott választási rendszerben együttműködéssel lehet sikert elérni. „Aki észre akarja venni, észreveszi. Korai lenne mindenkitől elvárni a ráébredést erre.” Két kongresszusuk is lesz, ahol „a leendő partnerekkel való együttműködést szeretnék összerakni”.

Azt többszöri kérdésünkre elismerte, a vasárnapi eredmények alapján az MSZP erősebb. De ez őket inspirálja.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://narancseskaramell.blog.hu/api/trackback/id/tr796815785

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása