2014. október 22. 00:19 - Narancs Karamell

Választás 2014: Ceglédi Zoltán

" 20 másodperc persze kevés volt ahhoz, hogy cizelláljam, miszerint így a kompenzációs lista meg úgy a helyi/kerületi testület, és persze nem cz és nem politológus, de azért mégis megmutatom, hogy ezzel buzdítok most az RTL-en a szavazásra. Ha lenne hosszabb időm, akkor elmagyaráznám, hogy pl. miért mennek a Bokrosra adott szavazatok a szemétbe (nincs mögötte lista, ahol hasznosulhatna), és miért tartom ugyanakkor fontosnak, hogy legalább helyben az emberek megpróbálják visszavenni az önkormányzatot a hülyéktől, vagy megtartani saját kézben, ha esetleg már 2010-ben is okosak voltak, és nem pártpolitikai alapon szavaztak. Én itt, a nyolcadik kerületben találtam magamnak olyan képviselőt és polgármester-jelöltet is, aki megérdemli a szavazatomat, és azt is tudom, hova húzzam az ikszet a főpolgármester-jelöltek közül, hogy azzal üzenjek a megfelelő helyre. De ezt már nem osztom meg veletek - csak azt, hogy szavazzatok. "

Ceglédi Zoltán szerint többféle fórumon is hangot adhat mindenki a véleményének, azonban a választások alkalmával hozott döntések számítanak igazán.

 

A 2014-es önkormányzati választások összesített eredménye

Republikon Intézet

 

Az önkormányzati választáson leadott voksok 51%-át szerezte a Fidesz, 17,1 százalékot ért el országosan a Jobbik, 15,3-at az MSZP, míg a DK 6,6, az Együtt-PM 4 végül az LMP 2,9 százalékkal zárta az október 12-i választást – ez derül ki a Republikon Intézet saját módszertana alapján készített összegzésből.

OnkvalosszAz összegzés minden választó voksát figyelembe veszi, és mindegyiket pontosan egyszer – így a bonyolult, többszintű választási szisztéma szerint leadott szavazatokat összesíteni tudjuk. Jól látszik, hogy a Fidesz mindhárom szinten (Budapest, megyei jogú városok, megyei közgyűlések) egyértelműen győzött: minden második választó a kormánypártra szavazott.

Ami a második helyet illeti, az MSZP mind Budapesten, mind a megyei jogú városokban egyértelműen jobban szerepelt a Jobbiknál, az összesített baloldali eredmény pedig e két színtéren sokszorosa a radikális párténak. A megyei közgyűlési voksok esetén azonban a Jobbiké az egyértelmű második hely – mivel ezen szavazatok számszerűen több voksot jelentenek, mint a fővárosi és megyei jogú városi szavazatok, a Jobbiké az országos második hely. Látszik azonban, hogy igen csekély az MSZP és a Jobbik közti országos különbség, ráadásul, ha a DK és az Együtt-PM eredményét is hozzászámítjuk a szocialisták számához, úgy a baloldal közel 26 százalékos eredménye áll szemben a Jobbik 17 százalékával.

2010-hez képest  a Fidesz mintegy öt százalékponttal visszaesett, míg a Jobbik valamelyest javított országos eredményén. Ami az MSZP-t, illetve a baloldalt illeti, a három párt összesített 26 százalékos eredménye némiképp meghaladja az önálló 2010-es MSZP országos eredményét – a baloldal tehát egyáltalán nem tűnt el, csupán több pártból áll össze a hasonló végeredmény.  

A Republikon Intézet innovatív módszert fejlesztett ki a választások összesített eredményének méréséhez. Módszerünk két alapelvre épül :

1. Egy-egy párt összesített szavazata egy-egy önkormányzati választáson három szám összegeként állt elő:

1/a: A párt budapesti kerületi polgármester-jelöltjére adott szavazatok

1/b: A pártok megyei közgyűlési listáira adott szavazatok (összegezve a 10 ezer fő alatti és feletti települések szavazatait)

1/c: A pártok megyei jogú városokban állított polgármester-jelöltjeire adott szavazatok


2. A parlamenti pártok szavazatait külön-külön állapítjuk meg. A főváros esetén a baloldali pártok megállapodását figyelembe véve soroltuk egy-egy jelölt eredményét egy párthoz. A megyei jogú városokban a közösen állított jelöltek eredményét közvélemény-kutatási adatok szerint mért támogatottsága alapján osztottuk szét a pártok között. (Ehhez az Ipsos elmúlt három havi közvélemény-kutatását használtuk és az MSZP, DK, Együtt-PM megyei jogú városokban mért támogatását vettük alapul. Ennek eredményeképp a megyei jogú városokban e pártok által támogatott polgármester-jelöltek szavazatait az alábbi arányok szerint osztottuk szét: MSZP – 55%, DK – 23%, Együtt-PM – 22%. )

 

Részletes adatok:
Onkvalossz02
További megállapítások:

Továbbra is Budapesten a leggyengébb a jobboldal: ez igaz a Fideszre és a Jobbikra egyaránt: a fővárosban a radikális párt ismét csak az LMP-t tudta megelőzni. A baloldali pártok szavazatszámának összesítésekor elfogadtuk a koordinált jelöltállítási megállapodást, azaz minden polgármesteri eredményt az a párt kapta, amelyik a jelöltet indította a kerületben. Érdekesség, hogy míg az EP választáson a DK megelőzte az Együtt-PM-et, a polgármester-jelöltekre leadott szavazatok alapján vasárnap az Együtt-PM erősebb volt. Mindkettejük eredményét meghaladja ugyanakkor az MSZP, amely a legerősebb ellenzéki párt Budapesten.

A megyei jogú városok esetén minden baloldali polgármesterre leadott voksot összesítettünk és közvélemény-kutatási adatok alapján osztottuk szét az MSZP, DK, Együtt-PM között. A megyei jogú városok esetén a fővárosnál már valamivel erősebb Jobbikot látunk, de még itt is igaz, hogy a szocialista párt erősebb, mint a radikálisok, ugyanakkor a Fidesz első helye itt sem kérdéses.

A megyei közgyűlési szinten, azaz a megyei jogú városoknál kisebb településen leadott szavazatok esetén ugrik meg a Jobbik eredménye: az itt leadott voksok mintegy húsz százalékát érték el. Ezen szavazatok alapján a Jobbik egyértelműen erősebb, mint az MSZP, míg a DK-val és Együtt-PM-mel kiegészített baloldal nagyjából egy szinten van vele. Ami viszont a megyei közgyűlési mandátumok számát illeti, a Jobbik egyértelmű második helye a különindulás következménye. Bár a megyei közgyűlési mandátum-elosztás arányos, az Együtt-PM sehol sem jutott be, így a rá adott szavazatok elvesztek a baloldal számára.

 

 

2014-10-14 Hírbehozzuk:

Téma: Vita az önkormányzati választásokról. Az eredmények elemzése. Ki a választások igazi nyertese? Ki a választások igazi vesztese? Sikerült-e eldönteni a dominancia kérdését a baloldaon? A Jobbik szereplése az önkormányzati választásokon. Igaza van-e Vona Gábornak, hogy a Jobbik lesz a kihívó 2018-ban? A fővárosi eredmények elemzése.

Műsorvezető(k):  Pindroch Tamás

Vendég(ek):  Mráz Ágoston Sámuel (Nézőpont Intézet). Tóth Csaba (Republikon Intézet)

Kategória(k): Belföld, Politika

http://video.echotv.hu/sites/default/files/videos/2014/10/15/149975/hirbehozzuk-1_standard_video_1413355607.mp4

 

 

Téma: Vita az önkormányzati választásokról. Az eredmények elemzése. Ki a választások igazi nyertese? Ki a választások igazi vesztese? Sikerült-e eldönteni a dominancia kérdését a baloldaon? A Jobbik szereplése az önkormányzati választásokon. Igaza van-e Vona Gábornak, hogy a Jobbik lesz a kihívó 2018-ban? A fővárosi eredmények elemzése. 

Műsor

Műsorvezető(k)

Kategória(k)

- See more at: http://www.echotv.hu/hirbehozzuk-2014-10-14-hirbehozzuk#sthash.0QeraG9P.dpuf
2014-10-14 Hírbehozzuk
2014-10-14 Hírbehozzuk

 

2014-10-14 Hírbehozzuk
1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://narancseskaramell.blog.hu/api/trackback/id/tr666815707

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Narancs Karamell · http://narancseskaramell14.blog.hu 2014.10.22. 00:23:13

" ... az az érzésem, hogy mostanában megint nehéz lesz bármilyen valamirevaló témában higgadt, mértéktartó, vakhitből fakadó buzgalmat nélkülöző, a dolgok első ránézésnél mélyebb, az általunk dédelgetett előítéletektől és összeesküvés-elméletektől kevéssé befolyásolt megértését szolgáló (és így talán előremutató), úgymond cizellált elemzői véleményeket megfogalmazni... " - ismeretlen
süti beállítások módosítása